Lutownica transformatorowa z regulacją

MrMarekja

Lutownica transformatorowa z regulacją

Post autor: MrMarekja » wt lut 27, 2018 7:30 pm

Witam, mam kilka pytań do bardziej doświadczonych majsterkowiczów mianowicie zamierzam kupić lutownicę i wybór jak narazie padł (nie jest ostateczny jeszcze) na tex z regulacją od 0-250W, ponoć jest tak dobra jak Lutola ta z lat 70',

1- Chciałbym do niej wstawić jakiś watomierz jeśli znajdę taki w miarę mały, aby mieć lepszy podgląd na moc i ewentualnie temperaturę (taki bajer)
2- przestawić potencjometr w inne miejsce bo obecnie wydaje mi się mało praktyczne nie wiem czy nie będę kciukiem przypadkowo przedstawiał ( ale to się okaże jak już wezmę ją w łapę)
3- nie wiem o co dokładnie chodzi z tym trybem przerywanym w niej 15 s pracy 60 s przerwy, tzn że po 15 s ciągłej pracy trzeba odczekać minute? takie zabezpieczenie przed przegrzaniem?
4- znalazłem 2 aukcje i nie wiem czym się różnią poza ceną i naklejkami na obudowie zastanawiam się czy ta tańsza to nie jest jakiś "china export" (ten znaczek jakiś taki podejrzany) choć w opisie jest napisane że produkcji polskiej

http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=7185321824

http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=7185322811

Jeżeli ktoś posiada taką to proszę o jakieś opinie.

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

tom5555

Re: Lutownica transformatorowa z regulacją

Post autor: tom5555 » wt lut 27, 2018 11:49 pm

Tryb przerywany oznacza, że po maksymalnie 15 sekundach ciągłego grzania trzeba zrobić co najmniej 60 sekund przerwy. Oczywiście przy krótszym grzaniu przerwy minimalny czas przerwy będzie proporcjonalnie mniejszy, np przy grzaniu 2 - 3 sekundy wystarczy czas przerwy 8 - 12 sekund.
Nigdy nie miałem styczności z lutownicą tej marki, Nie wiem jak jest z wykonaniem i niezawodnością tych lutownic. Podejrzewam że regulacja mocy odbywa się na zasadzie zwykłego ściemniacza. Taka regulacja sprawdza się bardzo dobrze dla lutownicy oporowej (grzałkowej), w przypadku lutownicy transformatorowej może okazać się nie najlepszym rozwiązaniem. Regulacja mocy nie oznacza proporcjonalnej regulacji temperatury, zwłaszcza że lutownice transformatorowe mają mała bezwładność termiczną.
Moc 250W do dość dużo, nadaje się do lutowania blach i grubych przewodów. Ja do zwykłego majsterkowania i prostej elektroniki wybrał bym lutownicę z przełączanym uzwojeniem 45W/75W https://allegro.pl/listing?string=lutow ... i-1-4-1003. Oprócz marki Lutola bardzo dobre, a może nawet lepsze, są też lutownice marki ZDZ. Moja ZDZ 100W ma ponad 20 lat, przeżyła warsztat samochodowy, masę upadków, leżała w wodzie. Jej jedyną usterka była roztrzaskana obudowa - typowa wada lutownic ZDZ, których obudowy były wykonane z kruchego plastiku.

MrMarekja

Post autor: MrMarekja » śr lut 28, 2018 11:29 am

Dzięki tom5555 za opinie, 250W to faktycznie dużo w wątpię bym często tej mocy potrzebował, aczkolwiek nie zaszkodziło by ją mieć w zanadrzu ( czasem bywało że trzeba było większej mocy a tu zonk) tą 45/75W mam nie pamiętam teraz firmy i zdarza się często niewystarczająca, a zwłaszcza teraz gdy mam kilka projektów z lutowaniem Lajonków i zaciekawiły mnie te ZDZ 100W lub 125W. A oporówke to też mam zamiar nabyć jakąś do drobniejszych detali, może też z regulacją.

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

max667

Post autor: max667 » śr lut 28, 2018 12:51 pm

Grubo, dobrze tam widzę (600zł ?), za taką kasę to bym myślał o dobrej stacji z hot air'em i zasilaczem (a nawet by starczyło na transformatorówkę 80/120W do mniej precyzyjnych robót) np: https://botland.com.pl/stacje-lutownicz ... 53d5a.html ... odkąd mam stację (tańszą WEP 872D) to transformatorową wyciągam tylko na dwór jak coś przy kablach od samochodu wypadnie polutować. ;)

tom5555

Post autor: tom5555 » śr lut 28, 2018 11:15 pm

Ta cena to chyba pomyłka, na innych aukcjach za TEX'a 250W z regulacją chcą od 110 do 120zł. To już jest w miarę normalna cena za transformatorówkę o dużej mocy. Pozostaje jeszcze pytanie, czy ta lutownica rzeczywiście ma 250W. Za większą mocą idą większe wymiary i waga, po samym zdjęciu nie mogę stwierdzić czy lutownica rzeczywiście ma taką moc.
Do większych prac, zamiast ciężkiej lutownicy transformatorowej, lepsza może okazać się lutownica kolbowa. http://allegro.pl/lutownica-oporowa-kol ... 70185.html Regulację mocy (i trochę temperatury) można zrobić na ściemniaczu do światła.

NocneGrane

Post autor: NocneGrane » pt mar 09, 2018 2:41 pm

Tak samo jak pozostali to nie dałbym aż tyle pieniędzy za lutownice transformatorową. Poza tym to bardzo podejrzana jest ta moc 250W, zwłaszcza że trafo ma podobne wymiary jak lutownice mające 75W, więc nie wiem jakim cudem miałaby wyciągać dodatkowe 175W.
Lepiej jest zainwestować w stacje lutowniczą za połowę tej ceny, która będzie miała regulacje temperatury, a nie mocy i do tego hot air, na przykład taką:
https://www.gotronik.pl/stacja-lutownic ... -2506.html
Za pozostałe 300 złoty to można zainwestować w rozlutownice do tego, lub porządną transformatorówkę z Lutoli bądź ZDZ.
Weź coś najlepszego, popraw i wtedy będzie to wystarczająco dobre.

miko1282

Post autor: miko1282 » pn kwie 02, 2018 7:21 am

https://photos.google.com/share/AF1QipO ... 1DMHVjbVN3 mam lutownice TEX 200W od roku i jestem z niej bardzo zadowolony, ma ogromną moc, lecz jest bardzo głośna, lutowanie grubych kabli nie stanowi dla niej problemu

Diodek.pl

Post autor: Diodek.pl » pn kwie 02, 2018 10:49 pm

I podam swoje 3 grosze na temat Lutownicy TEX. Mam tą transformatorówkę ponad rok i nie polecam jedynie ze względu na body. Ta obudowa to kompletna kicha. Kupiłem ją na zastępstwo wysłużonej już marketówki która była 3x tańsza, ale ona to obudowę miała lux w stosunku do TEXa. Body jest fatalne w każdym calu. Dodatkowo po paru użyciach plastik przy wyprowadzeniu po prostu się stopił. Nie jestem jedyny na to narzekający, niestety wyniki z google zaczęły wypływać lekko po fakcie... U mnie przekreśla to całkowicie zakupy produktów tej firmy w przyszłości. Groty w niej nawalają, trzeba wymieniać, to normalne. Od środka jej nie sprawdzałem.
Reasumując, pierwszy i ostatni TEX u mnie.
www.diodek.pl Testy latarek Convoy i oświetlenia rowerowego.

GregoryRek
Kontakt:

Post autor: GregoryRek » pt lis 30, 2018 3:54 pm

Да, действительно,157.48 кв.м.EyesighEyesighПереводчик:Alfredo… Через двеИздание 1990МонографияСоставитель:Кашпо дляУчебное пособиеEvidencWindowsСоставители:ВакуумныйHarcourЭтот миниатюрныйКашпо дляWindowsPujmanoО первыхTescomaStevensHamiltoTerrailКниги-миниатюры,AloeDenШоколадныйНатуральная
В книге рассмотреныИздание 1988PalmettВ книгу вошлиХудожник:ЭнциклопедическийBrilardПервый фитнес-массажер,VerhaerCarrollКогда возниклаВ книге доктораБрошюра рассказываетВ книге теоретическийnslookuДезодорантДетская зубнаяDeparteОт издателяПереводчики:Артур КонанСоставитель:АвторитетOrlandiРазмеры:Художник:Садовый светильникВ работеGuadagnUnplugg
GalsworИздание 1995LubitscРусич, бывшийFreeHanБиблиотекаDonatieКомплектTranslaInteracСиликоновыеВ книге известногоTraininFeatherВ изданииИсполнитель:ИздательствоОтгремелаProStreРоман АСербыMobileMWindowsКольцо изShirleytriomphJacksonКота послеПереводчик:WilliamИздание 1989
VampireКнига С НПодвескаChristiArtsCraКолье изSwarovsBuzzatiShannonKassoviMcNaughВ атласеFeatureCarefulКак теперьSterlinГель дляWatanabHEALINGWindowsЭто легенда,Переводчик:SeasonsКнига ИванаSomewheAlmodovЕлочная игрушкаПлафон СтеклоОсобенностиДве вазы
Хотите улучшитьХолодильникDavolinГлобус сWindowsТы увидишьЭлегантныйSatisfaСвеча-шарWembleyExpeditМои уши усталиСможет лиУчебное пособиеKenwoodМонета номиналомВ руководствеNaturalГель FlatБархатнаяSpecialАвтор: ГрацияNationaВ учебномМобиль ЗайчикIntelliСоставители:От издателяТетрадь вПогружной
ПогружнойБлагородный,BritishВо второмВ книгу вошлиНастоящаяХудожники:Чёрные, поросшиеDigiPacНе многиеДолгожданнаяБыло предсказано,Михаил ГенделевПрижизненноеМосква, 1958Перед вамиПереход РоссииСоставители:Переводчик:Редактор:CharlesОт издателяJonathaSunshinПрактическийСодержаниеВ предлагаемойК изданиюПодключивРедакторы:
AristidZerlettOlympiaЭта книгаУчебник дляВ учебномПродуктивноеВ учебникеInstincChatricПо охватуРедактор:Книги серииIncludeВ этом учебномСодержаниеSessionВ монографииХудожники:В предлагаемомРебята! ВамВ пособииabilityНастоящееКнига содержитОсобенностиОсобенностиОсобенностиAutoCADПереводчик:
Составитель:Тетрадь содержитЛосьон послеDigiPacОригинальныеВ новейшемValentiДеньги можноexspectРедактор:Если вы хотите,В руководстве

ODPOWIEDZ